Dan Vávra vystoupil na Nordic eCommerce Summitu ve Švédsku. Přednáška se věnovala začátkům Warhorse a kampani Kingdom Come na Kickstarteru.
Přednáška začíná tím, jak v roce 2009 opustil svou práci ve velkém studiu (2K Czech – přibližně rok před vydáním Mafie II), protože tam nebyla možnost vytvořit novou hru podle svých představ.
Následně začal s přípravami na typu hry, který by našel „díru na trhu“ – realistické středověké RPG. Historické hry prakticky neexistují. Podobně jako před vydáním první Mafie nebyly hry s mafiánskou tématikou, ačkoliv mafiánské knihy nebo filmy byly velmi úspěšné, tak to samé platí pro knihy, seriály a filmy historické.
Protože studio Warhorse mělo být složené ze zkušeného týmu vývojářů, kteří pracovali na AAA hrách, kterých se prodalo mnoho milionů kopií, Dan věřil, že nebude problém sehnat vydavatele. Což se nakonec nedařilo.
V České republice bylo problematické sehnat investora a zahraniční investoři viděli budoucnost v hrách na Facebooku a iPadu. Vznikl tak bludný kruh, kdy bez peněz nebylo možné provozovat studio a bez studia zase nebylo možné sehnat peníze.
Nakonec po 2 letech, kdy Dan utratil všechny své peníze, a vypadalo to na konec se na základě dvou stránek textu podařilo získat investici 1,5 milionu Eur na vytvoření prototypu.
V roce 2011 tak vzniklo studio o 12 lidech. Cílem bylo za 15 měsíců vyvinout prototyp, který se následně prodá velkému vydavateli.
Po roce vývoje se ven dostalo první uniklé video, které mělo velmi pozitivní ohlasy a dosáhlo přes 600 000 zhlédnutí.
S funkčním prototypem potom obešli všechny velké vydavatele, ale nikdo neměl o hru zájem.
Všem se hra líbila, ale měli obavy, že historickou hru bez magie nebudou lidé chtít hrát. Zároveň nebyl jasný vývoj na trhu s ohledem na novou generací konzolí.
Ve Warhorse ale už nemohli čekat, protože by neměli peníze na výplaty. Vznikli tedy dva plány:
- Jít cestou crowdfundingu (vytvořit kampaň na Kickstarteru).
- Místo vývoje vlastní hry dělat například zakázkovou tvorbu.
V říjnu 2013 se rozhodli pro Kickstarter a sdělili to investorovi. Pro dokončení hry bylo stále potřeba miliony dolarů. Celá cena hry je někde mezi 5 a 10 miliony dolarů. Takže bylo jasné, že na Kickstarteru nebude možné vybrat celou částku. S investorem se dohodli, že určitá částka (300 000 liber) postačí jako důkaz, že je o hru zájem, a zbytek tak investor už dofinancuje.
Dan tedy začal s velkým průzkumem úspěšných a neúspěšných kampaní na Kickstarteru. Pokusil se zkopírovat nejúspěšnější kampaň Star Citizen.
Překvapivým problémem bylo sehnat PR agenturu pro kampaň, protože se hodně agentur bálo případného veřejného neúspěchu. Přípravy na kampaň a kampaň samotná nakonec zaměstnala většinu studia na 2 měsíce.
Při výběru člověka, co bude hru presentovat, panovaly obavy, aby Dan nepůsobil jako podivín z východní Evropy. Přemýšlelo se, jestli najmout herce, dabéra nebo použít titulky. Nakonec to Dan namluvil anglicky – výsledek.
Další problém byl s tím, že česká společnost nemůže založit kampaň na Kickstarteru, takže se musela vytvořit společnost v Anglii. Kromě toho z celkové vybrané sumy značnou část ukrojí daně, krabicové verze hry a dárky předplatitelům.
Kampaň trvala 1–2 měsíce během kterých vyšlo 21 updatů s novými informacemi o hře. Pět updatů bylo prostřednictví videa. Hodně pomohlo doporučení od tvůrců Star Citizen, kteří oslovili 200 000 svých příznivců. Kampaň zakončil live stream. Podařilo se vybrat celkem 1,1 milionu liber.
Výběr prostředků pokračuje na vlastní stránce, kde se vybere 2–3 tisíce dolarů denně. Ve Warhorse momentálně pracuje 70 lidí.
Na konci Dan odpověděl proč svou snahu po tolika nezdarech nevzdal dříve. Za prvé kvůli tomu, že opustil jedinou herní společnost v Čechách, která by mohla vytvořit hru typu Kindgdom Come, takže by se musel přestěhovat do zahraničí. Za druhé to pořád vypadalo, že by to mohlo vyjít.
Pobyt ve Švédsku také doplnil i několika poznámkami na svém Twitteru. 🙂
Celý příspěvek →